• 724 403 650

Cm. Tyniec

O cmentarzu tynieckim w Kaliszu.

O cmentarzu

Cmentarz Miejski przy ulicy Łódzkiej 106 to druga co do wielkości nekropolia w Kaliszu. Zlokalizowany jest w dzielnicy Tyniec która leży na północnym wschodzie miasta. Tyniec, który przez wiele wieków pozostawał wsią, został włączony do miasta w 1906 i powtórnie w 1934. To właśnie od nazwy dzielnicy, w której znajduje się cmentarz nazywany jest on popularnie Cmentarzem Tynieckim lub też Cmentarzem na Tyńcu.

Cmentarz Tyniec w Kaliszu powstał w latach 80. XIX wieku: niektóre źródła mówią o roku 1882, inne o roku 1885. O jego bogatej historii można przekonać się spacerując alejami cmentarnymi i podziwiając zabytkowe nagrobki, których na cmentarzu tynieckim jest wiele. Najstarsze pomniki nagrobne, liczące sobie ponad 100 lat, były wykonywane jeszcze z piaskowca. Nekropolia ta jest swoistym pomnikiem historii Polski. Znajdują się tu bowiem m.in. groby uczestników Powstania Styczniowego a także zbiorowa mogiła ofiar egzekucji z roku 1945 roku, kiedy to w lesie skarszewskim okupanci hitlerowcy stracili ponad 50 żołnierzy Armii Krajowej.

Cmentarz Tyniec był w XX wieku i jest także obecnie miejscem, na który mieszkańcy Kalisza odprowadzają swoich Zmarłych. Są wśród nich ci, którzy są bliscy jedynie małemu gronu osób, ale także ci znani z życia publicznego – jak proboszczowie kaliskiej kolegiaty czy zasłużeni dla miasta Ojcowie Jezuici, których grobowce – tak stary, jak i nowy – są chętnie odwiedzane przez wdzięcznych wiernych.

Nasza firma organizuje od wielu lat pogrzeby na terenie cmentarza Tyniec w Kaliszu.